trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

What four segments are perpendicular to plane klmj
Which of the following is a strong opening sentence with a hook?
Write a word problem that can be solved by ordering 3 decimals to thousands
protons and electrons are compressed in a
How can fraction strips, number lines, and thinking with numbers help you find equivalent fractions?
what distance will Rico bicycle in 2.5 hours
what are chemical properties for potassium
If f(x) = 3x^2 + 1 and g(x) = 1 – x, what is the value of (f – g)(2)?A:12B:14C:36D:38Please explain your answer choice.
help meh pls im stuck on dis
At a particular​ college, 75​% of the undergraduates are female. If 4500 women attend the​ college, how many total undergraduates attend the​ college?