We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Fe(OH)2 Spell out the full name of the compound.
A group of students decides to investigate the loss of chlorophyll in autumn leaves. They collect green leaves and leaves that have turned color from sugar mapl
Which factors contribute to the climate in North Carolina? Check all that apply. Higher latitudes result in warm temperatures. Higher elevations create cool tem
Could someone help me understand this ?
Hello, what's 9+10^2+25=???
Drag the missing commas into the sentence. Last year the school built a 100-foot-tall statue monstrosity.
what is the correct punctuation doctors partly formed the ACs American Cancer Society​
What is the square root of 4?
Mortgage originators issued mortgages to home buyers and sold these mortgages to securitizing firms. These firms bundled these mortgages into pools and created
this is rlly easy but im lazy and dont wana answer it, i mark brainliesttttt tyyy ❤️