Jazzyroar
Jazzyroar Jazzyroar
  • 05-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost $0.90, how many ounces could you buy for $7.20?

Respuesta :

Camron13
Camron13 Camron13
  • 05-01-2017
95.97 oz because if you divide .90 by 12 you will get 13.33333 repeating so you will multiply 13.33 by 7.20 and you will get 95.97
Answer Link
atqiyanafisa atqiyanafisa
  • 05-01-2017
12 × 7.20= 86.4; 86.4 ÷ 0.90= 96 ounces for $7.20
Answer Link

Otras preguntas

forestry as a mitigation option to climate change. plz explain this​
What is the bet between the lawyer and the baker ? The banker will pay the lawyer two million dollars to spend fifteen years in solitary confinement. The lawyer
Turn this into a statement: What common factors triggered the "hot" wars in Asia during the Cold War
For each claim below, select whether you think this claim is supported by evidence or not. Elisa is feeling tired because she has diabetes. Elisa is feeling tir
TRANSLATE Total Winnings 4 Translate You used to talk with her into Spanish by filling in the missing letters: tú hablabas con ella
이걸 찾는 데 시간을 낭비했다는 걸 알기를 바랍니다 can anyone find out what this means?!?!
Which number(s) are 6 units from zero on a number line? 0-6 m 12 M6 03 SUBMIT ANSWER ASK FOR HELP
Work out 1 2/3x 1 1/5
A __________ is best defined as method of recording a citizen’s vote. A. ballot B. bond C. proposition D. resignation
Ms. Semuskie is buying bagels for her family. How many bagels can she buy for 50$