brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

I need help on 12 and 16
An arcade booth at a county fair has a person pick a coin from two possible coins available and then toss it. if the coin chosen lands on heads, the person gets
The quotient of 100 and the sum of b and 24
____INVERSE PROPORTION_____ HELP ME FOR LOTS OF POINTS AFTER THIS THERE ARE MORE QUESTIONS URGENT! F is inversely proportional to d squared When F=8 d=6 Work o
Which of the following defines cause? writing that explains the result produced from an event an event, an action, or a situation that produces a re
what is 47.50 plus 49.8
Da Shari wants to rearrange the four sweaters, two coats, and five jackets that are in her closet. If she puts a sweater first and a jacket last, how many diffe
What is 2 1//2 divided by 5/12?
what made the muhammad's teachings and subsequent establishment islam were as successful as they were? provide evidence to support your opinions
I'm so lost, someone please help