lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

Which life process is necessary for the survival of a species but not necessary for the survival of the individual organism?
Two supplementary angles have the same measurements of 2x - 8 and 8x - 12. What is the measurement of the largest angle?
i need to know how to make the equations
What laws did Sir Isaac Newton put forth?
Functionalism argues that ____ is the main cause of social change; conflict theory argues that ____ is the main cause of social change
Find the cardinal number for the following sets. A​ =​ {102​, 103​, 104​, 105​,..., 155​}       B​ = ​{102​, 104​, 106​, ​..., 252​}
A two-phase, liquid–vapor mixture of h2o, initially at x 5 30% and a pressure of 100 kpa, is contained in a piston– cylinder assembly, as shown in fig p3.77
Why does Nixon feel the need to state that he’s not a crook
find the positive value of x in the geometric sequence 7x-2,4x+4,3x
Why does virgil compel dante to learn by doing and breaking off a twig?