eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

48 successful students is 80% of what number of students?
Which of the following expressions is equivalent to the expression x - 6? x + 6 -6 + x -x + 6 6 - x
7. Before beginning an exercise program, a person should always
How is a system of equations created when each linear function is given as a set of two ordered pairs? Explain. (Never mind)
A very old tree limb contains an amount of carbon-14 that is approximately 1/8 of the current atmospheric 14C levels.. Calculate your answers to the following a
The atomic number of gold (au) is 79, and the atom has a mass number of 197. how many neutrons are present in the atom of gold?
Can someone help me out idk if I'm wrong or right
Firewood, inc. signed a? three-year note payable for? $59,000 at? 7% annual interest. what is the interest expense for 2017 if the note was signed on august? 1,
For the reaction 2Fe + 3Cl2 → 2FeCl3 which of the following options gives the correct reactant:reactant ratio? A. Fe:Cl2 = 1:1 B. Fe:Cl2 = 2:3 C. Fe:Cl2 = 3:2
Solve 2 log x = log 64. A. x = 8 B. x = ±8 C. x = 32 D.x = 128