heluvsmaddi3
heluvsmaddi3 heluvsmaddi3
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

PLZ HELP ME ILL MARK AS BRAINLEIST

PLZ HELP ME ILL MARK AS BRAINLEIST class=

Respuesta :

kaseyafa
kaseyafa kaseyafa
  • 03-02-2022

Answer:

144.44

Step-by-step explanation:

C = 2(3.14) R

2(3.14) times 23

6.28 times 23

C = 144.44

Answer Link
MrBrainly001
MrBrainly001 MrBrainly001
  • 03-02-2022

Answer:

226.98

Step-by-step explanation:

area = pi *(22/7)*r

area= 3.14*(22/7)*23

area = 226.98

Answer Link

Otras preguntas

The changing cost of money is referred to as
Josiah and his friends are going to the movies. Each ticket costs $10, and popcorn is $5 a bag. There is a $3 service fee for the entire purchase. He has $75. I
The word lobbyist has a negative connotation. True or false?
Which of the following is the part of a digital camera that acts as the film? A. LCD c. Flash memory card b. CCD d. SmartMedia card
When previewing the following lines from “One cannot ask loneliness….,” how often should readers plan to pause? On the cypress-mountain, Autumn evening. a. once
The scientific study of how individuals behave, think, and feel in social situations is known as
8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of arrot cost $11.20.what is the cost of 1 kg of each item
Digital editing is accessible to anyone nowadays, however, it is still very expensive to record and edit audio. a. True b. False
When Agnes hears the word banana, she automatically thinks of concepts such as yellow, monkeys, and fruit. This may be a demonstration of: consolidation. elab
Dinosaurs roamed Earth during the