aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the factorization??
Which one of the following is the best description of extensive writing? a. Writers do not need to keep an audience in mind. b. The general writing topic is cho
The monthly use, in kilowatt hours, for two neighbors is shown in the box plots below. Which statement accurately compares the two data set? check all that appl
What year did i start kindergarten if i graduate in 2017?
Which of the following substances is used up during photosynthesis? sugar water sulfur dioxide oxygen
Question: Which statement best describes the relationship between calories consumed and calories burned? A. To stay healthy, consume more calories than you bur
Write as a radical expression and evaluate if possible
Which most accurately explains how the Pacific nations of Vietnam and Indonesia became economic powers?
In her "Speech After Being Convicted of Voting," Susan B. Anthony uses several historical sources to support her argument about women's right to vote. Describe
Match the words from Maya Angelou’s poem "Caged Bird" to their implied meanings. caged bird freedom cage self-expression free bird African American sky white Am