joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Sue is 17 years old and believes she is overweight. Which would be the best strategy for maintaining her health?
round 8.95 to the nearest tenth.did the ones place change? explain
Find the first, fourth, and tenth terms of the arithmetic sequence described by the given rule. A(n)=-6+(n-1)(6) A. 0, 18, 54 B. –6, 18, 54 C. 6, 18, 54
The lab requires each student to use 4 fluid ounces of lake water . If 68 students are participating , how many pints of lake water will the teacher need to col
what is an asymptote?
Which of the following conditions is unaffected by physical activity? a. type 2 diabetes b. hypertension c. skin cancer d. depression
What postponed the suffrage movement in the beginning of the 20th century? A. House of Commons B. Equal Franchise Act C. Parliament D. WWI
Convert 2,750 ml to liters.
The United States uses this to encourage democratic reforms in Cuba. a. war c. treaty b. economic aid d. trade embargo
Large tides, called spring tides, are experienced in the Earth's oceans when the moon is in position