braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

What is the equivalent expression for -r+8(-5r-2)?​
helppppppppppppppppppppp
What was the policy of vietnamization
Pls helpeddddddddddddddd
Can someone help me please
Scarlett is playing a video game she spends 900 minerals to create 18 workers each worker costs the same number of minerals write an equation to describe the re
whats winnie the pooh plush in spanish?
What is the value of x?
name: - the stimulus which causes a change in the diameter of the pupil - the receptor which receives the stimulus - the effector which causes the decrease in
can u please help me. just zoom in to see better help me plz ​