nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

scientists are seen very busy in designing the solar power equipments, why?
an effect english settlement in the caolinas was the migration of the: A. Iroquois B. Tuscarora C. French D. Spanish
A man drove 60 km at 30 km/h, 60 km at 40 km/h and 60 km at 50 km/h. What was his average speed for the whole journey?​
It's actually a media question...help ​
What are the advantages of disulfide substitutes?
An acceleration of 2m/s^2 is produced on a body by applying an effort of 50N. calculate mass of the body​
Name the process by which sugar moves into cell A. Name the process by which sugar moves into cell B.
A psychiatrist performing a mental exam shows a list of 10 unrelated images to the patient and asks the patient to memorize them. The exam continues and a few m
rt this question on a NEW page Give ONE word/tem for each of the following descriptions by choosing a word/term from the list below. Write only the word/term ne
Graph: y = (x + 3)2 – 4 Which values are solutions of the quadratic equation 0 = (x + 3)2 – 4? Check all that apply. y X -4 WIEC 6 0 -5 -4 . 0 -3 -1 -6 -4 -2 2