schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following techniques did Paul Cézanne use that would inspire later modern art movements
Help me will give brainlest
Advertisements by the Virginia Company to promote Jamestown most likely pointed out: a.Risks of voyages and farming life. b.Dangers of hunger and disease. c.
Which quotation from "Little Red Riding Hood” explains the theme? "As long as I live, I will never by myself leave the path, to run into the wood, when my moth
Ba(oh)2 is a strong electrolyte. determine the concentration of each of the individual ions in a 0.550 m ba(oh)2 solution.
3 ways Shelley creates a gothic atmosphere in Frankenstein?
The amount of water in reservoirs is often measured in acre-ft. one acre-ft is a volume that covers an area of one acre to a depth of one foot. an acre is an ar
In romanesque architecture flat ceilings were replaced with
Please help! I am not sure how to set this up or what it is really even asking. (#2)
Please answer this Each day that a library book is kept past it's due date a $0.30 figures charged at midnight which ordered pair is viable solution if X r