rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

Gold in the form of solid cylinders will be molded into solid blocks. Each cylinder has a diameter of 6.18 cm and a height of 6 cm. Each solid block will have a
Which of the following is an example of climate? A. A sudden snowstorm resulted in subzero temperatures and 30 cm of new snow. B. In southern California, tempe
Which of the following is the medium which creates oxbows? water wind ice gravity
Can water only dissolve inorganic compounds
Could life as we know it exist if our air only contained oxygen?
the reactivity of an alkali metal depends on the metals ability to
Simplify -(6m - 9n) =
Michelle purchased 25 audio files in january . in February she purchased 40 audio files. what is the percent increase ?
the value of the expression 6+5(3)/4-10is
80 is 4/5 of what number