kayannasmart13 kayannasmart13
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

You purchased a​ 1.5-liter bottle of olive oil for​ $11.69. What was the cost per fluid​ ounce?

Respuesta :

AlexisOdinson934
AlexisOdinson934 AlexisOdinson934
  • 03-03-2022
It would be approximately 23 cents per fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Maya wants to put fencing around her rectangular backyard. The width of the yard is 55 feet and the length is 75 feet. How many feet of fencing does Maya need?
A career coach work in which career pathway? A. Conumer ervice B. Peronal care ervice C. Family and community ervice D. Couneling and mental health ervice
By 1820, how many American were living in the Wet? a 1 in 2 b 1 in 10 c 1 in 4 d 1 in 5
During which trimester of a woman's pregnancy do the toenails, lips, and eyelashes of the fetus usually appear?.
What wa the challenge that the farmer faced when ettiing out to write the contitution, and how did they meet it
Section 1.2 Beans and other legumes are a great source of protein. The following data give the protein content of 30 different varieties of beans, in grams per
Data ___________ means all applications are able to access the same data, which is ___________ by databases.
Element x decays radioactively with a half life of 8 minutes. If there are 170 grams of element x, how long, to the nearest tenth of a minute, would it take the
How did the French view the Vietnamee in The french colonit’ perpective in the Vietnamee
Which characteristic of a turbulent person causes them to always strive for self-improvement, and to never see accomplishing a goal as good enough?.