jayceebey04 jayceebey04
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

(b) Ashley bought 21 pounds of flour for $9 br />
How many pounds of flour did she get per dollar?

pounds per dollar

Respuesta :

ma44857
ma44857 ma44857
  • 04-03-2022

Answer:

She got 2.3 pound per dollar

Step-by-step explanation:

Because 21/9 is 2.3

Answer Link

Otras preguntas

Which explorer was one of the earlier Portuguese explorers?
Can 0.277778 be converted into a whole number?
Can someone please explain the steps?
Example: Odie ate my homework. What is the subject in the above sentence? Odie me homework none of the above
No links I need the full answer to the perimeter of the trapezoid below
state how the use of harmful substances for crop farming may effect food production​
Why are rules important? (4 sentences long) (YOUR OWN IDEA)
In order to estimate the cost of painting a house, a painter needs to know the surface area of the exterior. Develop an algorithm for computing that value. Your
Solve 2x + y = 7 for y.
3. Which of the following is an example of a reason for studying biology? A. It is cool C. To understand how animals interact with other species B. It is import