harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Solving Rational equations. LCD method. Show work. Image attached. [tex]\frac{m}{m+1} + \frac{5}{m-1} = 1[/tex]
Some MAJOR help in AP U.S. History would uh help...yea How did Americans respond to McCarthyism during the Cold War? ~Thanks, Sanjith U. (that'
Which of the following best completes the chart above? a. Rivers dry up. c. Rain increases. b. Ocean waters rise. d. Sea level decreases.
Use the quadratic formula to determine the exact solutions to the equation. 2x^2−5x+1=0 X= OR X=
in the drawing below, find x if ABCD is a square and angle B= 4x + 10.
I need helpppppppppp please
algebra p[lease help
Consider the following incomplete deposit ticket. What was the subtotal of Rachel’s deposit? a. $1,145.39 b. $746.23 c. $399.16 d. $1,075.95 Please select the b
A goal to learn new information is a (n) goal. A. emotional B. psychological C.community D. mental
Please select the best answer from the choices provided T F