agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

A banshees s dD dsbshshshs shshshshshah
true or false are these lines are intersecting
What is the climax of the story “ the gift of magi “
From an entrepreneurial perspective, ______ is a description of the future you envision for your business.
Two unlinked loci affect mouse fur color. nn or nn mice are agouti. mice with genotype nn are albino because all pigment production is blocked, regardless of th
Phys-1A Horizontal Practice 2 Ground-to-Ground Equations Horizontal Equations Vicos Vertical Equations sin ay earth).-9.8 m/s Horizontal Launch Equations Horiz
How was education reformed? during the meiji period after the civil war
The mass of a basket containing 3 balls was 3.64 kilograms. The mass of the same basket and 5 balls is 5.26 kilograms. Find the mass of the empty basket in kilo
Which phrase best completes the juxtaposition? The fraying edges of blouses and the crisply pressed trousers tattered soles of socks faded paisley pattern t
the legnth of a rectangle is three times its width. if the length of the perimeter is 64 in, find the length and width