rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Help help help please !!!!

No LINKS !!!

Help help help please No LINKS class=

Respuesta :

abhaskar2064
abhaskar2064 abhaskar2064
  • 02-04-2022

Answer:

$55,200

Step-by-step explanation:

Area of yard = length * breadth

So,

Area = 50*46 = 2300 sq. feet

Again,

Cost per sq. feet = $24

So, For 2300 sq. feet,

Total cost = $24*2300 = $55,200

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

How does distance affect the apparent magnitude of a star?
What implications do brain and personality theories hold for instruction?
Improperly digested nutrients may indicate a problem of which tissue layer
Early settlers didn't have grocery stores and pizza delivery. Give at least two examples of how settlers used their environments to help them survive
Dedrick received $43 from his last birthday that he added to his piggy- bank already containing $52.60. He emptied it out so that he could get his grandmother a
Psychologists adopting a behavioral perspective to the study of psychology look for explanations in:
If your boss spends a significant amount of time listening to your ideas, he or she most likely thinks you . likewise, if your boss steps away from you as you e
Jane has a 12 oz milkshake 4oz in the milkshake are vanilla and the rest is chocolate what are the two equivalent fractions that represent the fraction of the m
What are the advantages of using structural composite lumber rather than solid lumber?
Which of the following should workers do to help StaySafe when working around silica dust? a. Avoid air monitoring or training programs offered by an employer.