39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

Select the subject of the sentence. It poured at the end of Wendy Corduroy's picnic.
-3x + 2y = 8 Help pleases and thank you ...
File attatched. Also brainly wants me to put more characters so... eeeeeeeeeeeeeeeeeee
According to Ross what was the influence of immigrants on American politics and government
Below are five questions from a survey of MBA students. Answers were written in the blank at the left of each question. For each question, state the data type (
in geometry what is the purpose of sin and cos?​
What does SAFPF Stand for and who gets to enter these facilities?
Read the stanza from "A Poison Tree." And into my garden stole When the night had veiled the pole; In the morning, glad, I see My foe outstretched beneath the t
put the prefixes to their meanings over- un- re- mis- not- wrongly- again- too much-
(GIVING BRAINLIEST!!) Jem made a table about precipitation, but he made a mistake. Which statement corrects the error in the table? A)Snow forms when water vapo