starlord3700
starlord3700 starlord3700
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Please help the problem is below.

Please help the problem is below class=

Respuesta :

GhostBoy327
GhostBoy327 GhostBoy327
  • 02-05-2022

Answer:

1. $1,122
2. $485.25

3. $440

4. $2,047.25

Step-by-step explanation:

1. 22 feet * 17 feet = 374 square feet * $3 per square foot = $1,122
2. 17 feet * 10 feet * 4 walls = 680 square feet. 680 feet - (7ft*3ft for the door) - (2*2ft*3ft for the windows) = 647 square feet * $0.75 per square foot = $485.25
3. 374 square feet/ $88 per gallon = 4.25 gallons which rounds up to 5 gallons, and 5 gallons at a cost of $88 per gallon = $440
4. $1,122 + $485.25 + $440 = $2,047.25

Answer Link

Otras preguntas

Is all anaerobic respiration just glycolysis without oxygen?.
what is the narrative point of view of the story The Prospector’s Trail?
How to divide 400 by 40
3. If you wanted to use a scientific article's information in a research project, what should you do after reading the article? Refer the article to your teache
Was slavery worse in North America or South America?.
are children born good, bad or neither
How can you use a sequence of transformations to map a preimage to its image?
URGENT! Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each poster design consideration with its definition. focused graphic ordered visual gr
A rectangle is 12cm longer than its wide. It's perimeter is 68m, how do you find it's length and width? HELP!!
Phagocytosis in 6 steps