workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

According to this excerpt Odysseus is what
5 is no greater than 4 times a number x minus 2.5
WILL MARK BRAINIEST PLEASE HELP Which statement is true about the equation fraction 3 over 4z = fraction 1 over 4z − 3 + 5? It has no solution. It has one so
Grammar Practice Unit 1: Complete the sentences by conjugating the verb in parentheses to agree with the subject. Remember to take off the ER/IR or RE before ad
Chandler is the owner of a book manufacturing company. He does not take part in the management of his company and has hired several managers to manage the vario
Which two numbers on the number line have an absolute value of 1.75? Select the location of both numbers on the number line.
Read the excerpt from "A Genetics of Justice” by Julia Alvarez. My mother, especially, lived in terror of the consequences of living as free citizens. In New Yo
Five times the smallest of three consecutive odd integers is seven more than twice the largest. Find the largest integer.
6a−3b=5b solve for a:b ratio plz help
PLEASE HURRY!!! What is 2.64E20 in standard form?