kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

-5/6 x -2/9= Pllssss someone help me
What type of figurative language is being used in the sentence?​
Roses are red violets are blue
3. A car slows down from 8 m/s to 5 m/s at a rate of -1.25 m/s2. How long does it take the car to slow down? A. 2.4s B. 4s C. 3.75s D. 6.4​
please help me with this please please please ​
Vanquishing the Hungry Chinese Zombie by Claudine Gueh 1 Which statement expresses a main theme of the story? A Great friendships can be made under very unusual
Simplify using the distributive property: 6(y-8) = Oy - 48 O by - 48 O by - 8 6y + 48
Please Help! I'll give brainliest!
The golf scores of the players on two golf teams, Team A and Team B, are listed in order from lowest to highest below. Team A: 65, 67, 67, 68, 70, 70, 70, 71, 7
Select all the equations that are true. Explain your thinking.