mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Public classes are accessible by all objects, which means that public classes can be ____, or used as a basis for any other class. a. copied b. used c. saved
Find the amount of time needed for the sinking fund to reach the given accumulated amount. (Round your answer to two decimal places.) $295 monthly at 5.2% to ac
AB id a diameter of a circle centered at o. C is a point on the circle such that angle BOC is 60 degrees.if the diameter of the circle is 5 inches the length of
For which H-atom wavefunction are you mostlikely to find the electron farthest from thenucleus?1.2p2.3p3.4pcorrect4.2s5.1s
Explain how the alleles were passed from parents to offspring.
Which northern marine animal has ivory tusks?
What is the length of the other leg? I WILL MARK BRAINLEST​
The starting molecule for the krebs cycle is
What is the sum of the geometric series? –122 –2 40 54
How does Jefferson structure the argument to make it clear and convincing