ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Two ships leave whittier, Ak at 7 AM. The first ship sails towards Valdez on a 54° course at a constant rate of 36 mi/h. The second ship sails towards Knight is
a bicycle wheel travels about 82 inches in 1 full rotation. What is the diameter of the wheel, to the nearest inch? (use 3.14 for pi)
What part of the cell function as factories to produce proteins???
What was the purpose of the pure food and drug act of 1906?
Identify true statements. (a) A sequence is either arithmetic or geometric. (b) An arithmetic sequence is either increasing or decreasing if common difference i
How do you solve x²-10x+9=0 by completing the square?
What is cos P?  Right triangle PQR with a short leg measuring 5, a long leg measuring 12, and the hypotenuse as 13A. 5/12B. 12/13C. 5/13D. 12/5
11. Consider the elements neon, bromine, and phosphorus. Which has five electrons in its 4p sublevel?
fun facts about Uranus the planet?
The radius of a bicycle wheel is 12 in. What is the approximate circumference of the wheel?