ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Akkad's territory encompassed most of the Fertile Crescent. a. Yes b. No
Increased world competition is one way that farming in the United States changed in the late 1800s. True or False?
Simplify 8(R + 6) - 2R.
Which of the following would a biography not contain? facts and dates story elements imaginative details a theme
How should you test a hypothesis?How should you test a hypothesis? by writing a mathematical equation by making a single observation by performing a controlled
The most widely accepted theory among scientists is that the last place humans migrated to was?
What is 386.05679 rounded to the nearest hundredths ?
solve the equation: Show work step by step -14=-5+3c
India before the mid-20th century included what are now the independent nations of India and A.) Pakistan and Bangladesh B.) Sri Lanka C.) Afghanistan and Burma
Why did so many Native American peoples adopt Christianity in Latin America during the 1500s?