MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

Transfer of an artwork using a grid
Humans conduct _____.external fertilizationinternal fertilizationconjugationpollination​
In a bag of marbles 12% were blue 18%were green and the rest were purple if the bag has 150 marbles how many were blue or green
How would a bar magnet orient itself to this planet’s magnetic field A.) A B.) B C.) C D.)D
how do sulfur and phosphorus move from the biotic and abiotic pools during their cycles
Use a special right triangle to write tan 60° as a fraction.
alkali metals A. Group 1 elements B. elements that make up the f block C. elements of the s and p blocks D. Group 17 elements E. entire set of d-block elements
Use the quadratic formula to determine the exact solutions to the equation. 2x^2−5x+1=0 X= OR X=
Orcas, or killer whales, are natural predators of sea otters. It has been observed that in regions where the sea otters are not present, sea urchins grow rapidl
. 6. What is the y-intercept of the graph of 3x - 5y = 10? i need help asap!!