amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the algebraic expression by combining like or similar terms 7x+5y-2x
Why did people from the Appalachian Mountains settle in the Ozark Mountains 1 point
Read the excerpts from "The Royal House of Thebes" and "The Story of a Warrior Queen." "We are women," she told her sister. "We must obey. We have no strength t
what is the Author Jolly character in First Prize novel?​
Find the solution to the system of equations.
Which of the following are defining features of life? A. Reproduction B. Cells C. Regulation D. All of these are correct
HELP!! i really need the answer to this question but i cant find the solution
Hypothesis for “Does social media cause depression?”
A bottle has 900 coins consisting of 20c and 50c coins. There are eight times as many 20c coins as there are 50c coins. Calculate the total amount of money in t
A group of tasks performed by one person makes up a(n) A. position. B. job title. C. appraisal. D. job structure.