MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What letter on the map shows the area on which the Mississippian civilization was located?
People around the world today can enjoy fruits such as oranges, grapes, and watermelon without having to pick out the seeds. How can farmers best ensure that gr
on the map which letter identifies the Grand Canal​
Andrew will use the _____ picture option to add a new image. ??
Which expression is equivalent to this one? 1/6(x - 18) A)1/6x - 18 B)1/6x • (-18) C)1/6x - 3 D)1/6 + x - 18
4 Based on the data in the chart, the level of development in both Canada and theUnited States is considered as -F developingG more developedH newly industriali
What is necessary to make a electromagnet
Which two sentences maintain the verb voice; that is, they do not shift from one voice to another? *TWO CHOICES* Jane craved caramel custard, so it was baked by
I need the answer to the bottom one not the top.
APEX PLEASE HELP Which "type" does the character Maydelle best represent? A. The crass loudmouth B. The smooth criminal C. The indifferent snob D. The naï