EathenJ160985 EathenJ160985
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

8 pounds of bananas cost $24. How much would 31 pounds cost

Respuesta :

KeelinU119524 KeelinU119524
  • 03-11-2022

31 pounds cost $93

Explanation

you can easily solve this by using a rule of three.

Step 1

Let x represents the cost for 31 pounds,the proportion is

[tex]\frac{x}{31}[/tex]

Now

[tex]\begin{gathered} 24\text{ usd}\rightarrow8\text{ Pounds} \\ \text{the proportion must be the same, then} \\ \frac{24}{8}=\frac{x}{31} \\ 3=\frac{x}{31} \\ \end{gathered}[/tex]

Step 2

solve for x

[tex]\begin{gathered} 3=\frac{x}{31} \\ x=3\cdot31 \\ x=93 \end{gathered}[/tex]

Hence, 31 pounds cost $93

I hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

why do CEOs  make very high salaries, while their administrative assistants make much less?
How did architecture change during the Middle Ages?
last year lian earned 1,200 more than her husband. together they earned $41,300 how much did each of them earn
Dewey civic center has 1600 seats.ticket for 85% of the total number of seat. How many tickets were sold
Use the following terms in the same sentence: chemical bond and valence electron.
The density of balsa wood is about 170 kg/m³. Convert to g/cm³. Why do you think balsa wood, rather than oak or ash, is commonly used for building models?
answer a,b,c,d please solve
Write three fractions the cab be written as percents between 50% and 75% justify your solution
Name two enzymes involved in photosynthesis and describe their roles
find two numbers whose difference is 12 and whose sum is 40