piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Let us say there are five flavors of icecream: banana, chocolate, lemon, strawberry and vanilla. we can have three scoops. how many variations will there be?
In what way were the majority of the settlers known as 49ers different from other settlers in the western territories?
How to do the problem
Which of the following is the radical expression of a 5/7
An atom of iron has the atomic number 26. this means that it has 52 protons. 13 neutrons. an atomic mass of 26. 26 protons. 13 electrons.
Which of the following statements BEST describes tobacco? A. It is an illegal drug. B. It is only legal for people age 18 and older. C. It is only legal for peo
what is the dreadful oracle that was delivered to King Acrisius?
A Launch travels across a river from point A to a point B on the opposite bank along the straight line AB forming an angle α with the bank.The flag on the mast
Describe the sculpture you created, including the material you used to make it. what tools did you used to create your artwork?
Two of the overarching goals of ________ are to increase quality and years of healthy life and to eliminate health disparities