Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

what did the madrid protocol do?
Convert 16g to mg. 16,000 mg 160 mg 1,600 mg 1.6 mg
Termination of an employee should be done
Terrance is writing an essay for his journalism class about the best places to find art and entertainment. he has organized his thoughts into this chart. https:
[H]e lived on the pennies of the youngsters and he didn’t want to be boycotted. How does the language in the excerpt reveal the setting of the story? The r
Why do nations practice protectionism?
a receding glacier leaves behind rocky, barren land. how would life begin on this land?
Someone who wants to make a safe (not risky) investment might consider putting his or her money into _____ or _____. stocks, the bank stocks, bonds bonds, the b
what does tennyson’s ulysses represent in this poem?
as scientists learn more what happens to scientific ideas?