TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help with 23?

Can someone help with 23 class=

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40

Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27

If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 = $135

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

What Is Solar Radiation?
What restriction may be necessary to the domain and range of linear equations?
what is the definition of sin
At Jones College, there are a total of 100 students. If 30 of the students have cars on campus, and 50 have bicycles, and 20 have both cars and bicycles, then h
estimate for 412*5.904/0.195any one knw the estimate for this and how to work it out
Why is living important
when did grass evolve?
What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
Which object would best be identified by a periodic Doppler shift in a star's spectrum along with a dip in the stars light intensity? a black hole a nebula a co
If a - 3= 7, then 2a - 14 =