hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

How did scientists discover the common structure of cells?
Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?
Natalie earns $2.50 for each cd she sells and $3.50 for each dvd she sells.  Natalie sold 45 dvds last year.  She earned a total of $780 last year selling cds a
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
A farmer hauled in 120 bales of hay. Each of his cows ate 1 1/4 bales. How many cows the farmer feed?
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
Jim’s allowance is $1.20 per week. Stan’s is 25¢ per day. How long will they have to save, if they save both their allowances together, before they can get a m
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?
After what happened on April 19 can war between the colonies and Great Britain be avoided?