patiencevito
patiencevito patiencevito
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve an equation for the following a flower shop charges $3 per rose plus a $5 delivery fee. You spend $59 on roses. how many roses did you order?

Respuesta :

Justin23m
Justin23m Justin23m
  • 03-05-2017
r=roses
3r + 5= 59
3r=54
r=18
18 roses were ordered
Answer Link

Otras preguntas

How did the postwar civil rights movement in the US reflect global events and concerns at the same time?
What best describes why building alliances is a key strategy for lobbyists?
what was a major result of ww11
Edward buys a novel for $8.40 and a bookmark for $1.20 from a bookstore. The store is having a sale, and everything is 35% off! How much does Edward pay for bot
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
What is .67 written as a percentage
Which action was not used by some white Southerners to deny justice to blacks? A. They passed black codes. B. They allowed hate groups such as the Ku Klux Kla
Find the following quantity. Do not round your answers. 42.1% of 375.4 =
Circle R has a radius of 6, and is tangent to circle R at point Q. Also, QP = 8. (a) What is the measure of angle RQP Explain your answer. b) What is the
which two numbers add up to 7 and multiply to 6