barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Which phrase describes a population? an area characterized by a group of plants and animals a nonliving factor in an organism’s environment all the organisms th
Jack and Hassan have part-time jobs after school and on weekends. In March, jack earned $35 more than Hassan. Together their total earnings were $255 that month
one less than 3 times a number is 7
You are designing an artificial drug-delivery cell that can penetrate animal cells. Which protist structures should provide the most likely avenue for research
John and Cynthia went on a date. During dinner, John consistently made eye contact with Cynthia and nodded his head as she was talking. However, instead of focu
What is the ability to complete extended periods of physical activity?
Which of the following is a microeconomic topic? A) the unemployment rate of the United. States economy as a whole. B) the rate at which prices increase in Braz
Get some points super easily! Just say if you like anime or not. c:
A protein is a polymer consisting of a specific sequence of
The __________ process of nlp normalizes words into base or root form.