leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

What was the result of The Spanish Civil War?A. Franco became dictator of Spain.B. The Republican Party controlled Spain's government.C. Socialism was establish
An accountant is concerned about the percentage of customers that have businesses which are operating at a loss . Of the last 10 years, the percentage of custom
The length of a rectangle is 4 units shorter than half the width. If the length of the rectangle is 18 units, which equation canbe used to find w, the width of
1. behavior is inherited and programmed in the genetic code. 2. When a deer hears a sound in the forest, such as crackling footsteps, it immediately freezes and
Please help meee thanks y’all
Las esferas metálicas que se muestran en la figura se cargan con 1C cada una. La balanza se equilibra al situar el contrapeso a una distancia x del eje Se pone
You are research assistant in one of the marketing department of multinationalcompany and is going to launch a new product in Oman . What type of survey methodw
Please help I’m struggling
Solve the equation 2^(2x) − 6.2^x + 8 = 0​
Convert 42 fluid ounces to cups. Express your answer in simplest form. a. 336 cups b. 5 2/8 cups c. 5 1/4 cups d. 10 1/4 cups