javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

(14 + 13) + 2 = 29 Choose an equivalent addition sentence that shows the associative property of addition. 29 = (14 + 13) + 2 (14 + 13) + 2 = 29 14 + (13 + 2)
Which of the following is not equivalent to the formula for angular velocity, v = wr?A) vw = r. B) v/w = r. C) v/wr = 1. D) v/r = w
Suppose you are walking home from the skating ring , you have to walk 6 miles east and 9 miles north , use the Pythagorean theorem how far is the skating ring f
PLease Answer! The Mali Empire of West Africa was known far and wide for the great wealth of its rulers. The empire fell in the year 1610. Let x represent any y
Most of the significant changes in the Affordable Care Act went into effect on what date?
I need to check my answer, can anyone help?
Find a general solution to the differential equation 2y''-5y'-3y=0
Roger is renting a tuxedo for prom. Once he has chosen his jacket, he must choose from three types of pants, four colors of vests, and two different styles of s
what is the purpose of a strong argument
The average (arithmetic mean) of 5,10,15 and x is 20..What is the x ?