giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Lena bought 10 pounds of potatoes for $5.50 write the cost as cents per pound

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
10 pounds of potatoes for $5.50
one pound = $5.50 / 10 = $0.55

answer

it cost 55 cents per pound
Answer Link
cartersanders cartersanders
  • 02-08-2017
Just set the proportional problem up with the total cost over the total pound 
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this quick check asap<<(as soon as possible)! 1. Which of the following names a type of figurative language? A. metaphor. B. rhythm. C
10 pts!! Which function represents a reflection of f(x) = 3/7 (2)x over the x-axis? g(x) = – 3/7 (2)x g(x) = 3/7 (–2)x g(x) =3/7 (1/2) –x g(x) = 7/3 (2)
Henry bought 280 red and blue paper cups. He used 1/3 of the blue ones and 1/2 of the red ones at a party. He had an equal number of blue cups and red cups left
Wegner thought that at one time in the Earth's existence only one giant piece of land existed he called this? a. Pangea b. Larry the land mass c Fragile d Afri
68 percent of what number is 85
The tudor dynasty brought over one hundred years of peace and prosperity. true or false.
I AM BEGGING FOR HELP!!!!!!!!!
Why did the bill of rights help the Constitución survive over time
If you work for an hourly wage, your gross pay is a function of the number of hours that you work. Your hourly wage is $8 per hour. Assuming you work 40 hours p
What president made martin luther king day a holiday?