giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

what increase electrical resistance of metal?​
The population of a town grows at a rate proportional to the population present at time t. The initial population of 500 increases by 25% in 10 years. What will
You can pin applications to which two areas? A. Start screen Control Panel C. Taskbar’ D. Title bar
How is an easy walk harness correctly attached?By slipping over the dog’s neck, attaching the buckle under the dog’s belly with the ring for the leash in the fr
What amount of heat is required to raise the temperature of 20 grams of water from 10°C to 30°C? The specific heat of water is 4.18 J/g°C.​
what is a scenario that could stop the ocean currents?
You want to borrow $97,000 from your local bank to buy a new sailboat. You can afford to make monthly payments of $2,050, but no more. Assuming monthly compound
This question is called "Convert units multi-step word problems (US customary)​". Need help for this!!
How did the supreme court frustrate roosevelt’s new deal legislation?
What is the area of an equilateral triangle that has sides of 2 yards and a height of 4.25 feet? 4.25 ft? 12.75 ft2 8.5 yd 2 25.5 ft2 VTT