jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

The first thing to do when summarizing an article is to ________
Single digits numbers of 420
how do you write 32,005,008 in two forms
The combination for a like is a 3 digit number. The digits are the prime factors of 42 listed form least to greatest. What is the combination for the lock?
What is 6,007,200 and 32,005,008 in expanded form?
4 divided by 1/2 equals what
90 is 1/10 of what? please.
What is 8,624 divided by 98
What was the name of the document martin Luther posted on the doors of castle church?
What is 6,007,200 and 32,005,008 in expanded form?