kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

which organization was created to help blacks after the end of slavery?
Location B is which place? Canaan Egypt Syrian Desert Mediterranean Sea
yes haha yes what no oh yeah no nevermind wait yes
Any gïrls here free to talk
True or false everyone in the colonies could vote
Can someone help me? Im really bad at English ​
In this type of governance the power is in the hands of one person​
Any gîrls here interested in zööm
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
Subtract the following complex numbers: (11-7)-(16-11) A. 5+ 4i OB. 5-18i O C. -5-18i OD. -5+4i