sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

A journal in the books of accounts of a company showed that stationery worth $1,500 was purchased by the company in an accounting period. Jamie has to post this
Please help me! I’m desperate
y-x=14 y-x=5 using elimination
What is cheese in French HELP meeeeee please and don't give bad answers​
A computer can sort x objects in t seconds, as modeled by the function below: t=0.007x2 + 0.003x How many objects are required to keep the computer busy for exa
Qui a fondé l’hôtel du Château Frontenac? Group of answer choices - William Van Horne, Winston Churchill, Emmanuel Macron, Mackenzie King
What is the cube root of 27a^12?​
How did Richard Nixon gain a reputation as a world peacemaker?A.He was able to ease tensions with the Soviet Union.B.He resisted early pressure to enter the Vie
Why did people believe Osiris was great for them?
The difference in the type of resistors?!​