Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

What region became crossroads where farmers,traders,and invaders settled, traded, and exchanged ideas? A. )The Indus River valley B)The Nile river valley C.)The
How do rainforests influence Earths climate? (2 points)
where US troops landed to defeat Germans in France
Eli lives 0.7 mile from his school. He lives 0.25 mile from his friends house. Does Eli live closer to his school or his friends house?
A small glass holds 180 ml. How many glasses can be filled from a 2 litre bottle?
The rectangular prism below has a length of 18 inches, a width of 24 inches, and a height of 12 inches. what is the surface area of the prism?
Which of the following is the correct solution to the inequality –3x > 24?
Phrase used to describe all of franklin roosevelt's policies and programs
(3,0) is a point on the ellipse
For the school concert band performance, student tickets cost $8 each and adult tickets cost $12 each. the sellers collected $3,200 from 300 tickets sold. how m