starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP please and thank you
The senate device in which one or more senators speak continuously in an effort to prevent a bill from coming to a vote is called a
Erection of the hairs, known in humans as "goose bumps," is caused by activation of which branch of the nervous system?
A jorge le gusta la clase de educacion fisica porque le gusta deportes
Nuclear fusion occurs in stars. Please select the best answer from the choices provided T F
Let x1 = 12, y1 = 15, and y2 = 3. Let y vary inversely with x. Find x2. x2 = 3.75 x2 = 177 x2 = 60 x2 = 2.4
find the vertical, horizontal, and slant asymptotes, if any for y=x^3/ (x-2)^4
Food contains organic molecules such as __________ ; energy is released when cells break down this molecule.
The following excerpt was added to the Constitution in 1868: "All persons born or naturalized in the United States, and subject to the jurisdiction thereof, a
In this triangle, what is the value of x? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box.