shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

(3x-4y)/(xy)=-8 (2x 7y)/(xy)=43
negative 5 x squared plus 3 xy minus 6 y squared plus 4 x squared minus xy plus 2 y squared
A 9000 kg rock slides on a horizontal surface with negligible friction at 3 m/stoward a 3000 kg rock that is atrest, as shown in Figure 1. & collision occur
Question is uploaded
suppose m is the midpoint if segmebt fg. determine the value of thr variable and the measure of each of sefmemt Mg= 15x-34, FM=5x-4,fg=
Certainly! Here's a history question for you: Who was the first President of the United States, and what year did he assume office?
The life span of meerkats in a particular zoo
Julia makes apple juice for 3 people by adding 5 cans of water to 112 cans of frozen concentrate. If Julia needs to make apple juice for 8 people, how many can
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
goals that contain things you might want to accomplish in your life are referred to as