cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

Write a story that incules the sentence “ would he be able to convince them? “
4(1/9+1/3to the power of 2)+3 1/6 Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box.
Highlight 10 factors that make a nation democratic
Most types of heather grow better in acidic soil. In which TWO of the soil samples should heather grow well?
How do u get ah teacher tocall th counsolur to call ur mom even if they act like they know it all like when u say its right btu they think its wrong but when u
how do you find the vertex of a quadratic equation in standard form?
Which of the following words is typically NOT associated with birthday parties? el regalo la candela los cohetes el pastel
what is sinB?15/17 8/178/1515/8​
How did Indians view rivers & its flow
What is the point slope equation for the point (2, 5) and slope 2/3?