kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

does anyone know how to do this?
i need homophones for softball terms?! ASAP
The 1974 Congressional Safe Drinking Water Act
PLEASE HELLPPPPP!!!!!!!! Two hundred people were surveyed about their favorite ride add an amusement park. The results of the survey are shown in the graph.
A piece of string is 42 meters long. It is cut into three pieces so that one piece is 15 meters longer than the other two, which are both the same length. Fin
If you could not be a professional athlete, singer, or actor, what career would you try to be involved in? how much education is needed for this career? add the
The United States is one of the few countries in the world that has not yet adopted the metric system for general use?
Please answer the following question in Spanish: How would you greet your neighbor at night?
Write the following in terms of sin θ only. cot θ
The primary food security program that helps participants purchase food, but not nonfood items, is called the A. Supplemental Food Program for Women, Infants