labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE A BRAINLEST Which statement is not true of grasses? They are similar to succulents. They are resistant to extreme temperature. They include grains. Th
1. What is the best definition of friendship? (1 point) A long-term connection with another person A special relationship between people who enjoy being togethe
Which theorist(s) would agree with the idea that we automatically feel startled by a sound before we label it as a threat? cannon-bard james-lange lazarus ledou
During its first year of operations, mack's plumbing supply co. had sales of $630,000, wrote off $10,100 of accounts as uncollectible using the direct write-off
A company holds a news conference to announce a new product launch. which pr tool are they using in this​ example?
Trying to answer these questions not sure if the answer is right.
how did the study of fossils help support darwin's ideas about evolution?
Which of the following could be the ratio between the lengths of the two legs of a 30-60-90 triangle
Do you think that the gop's decisive victories in 2004 signal the end of the fourth era in history of the two party system
Simplify. 8m+4n+7m−2n What is the answer? A. m + 2n B. 17mn C. 15m + 2n D. 15m + 6n