kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

The table below shows the heights of students in a group. Student Height (in inches) A 50 B 54 C 52 D 56 E 48 What is the mean height of the students in the gr
Solve for x in the equation ? 2x^2 +3 x-7 =x^2 +5x +39
The most widely printed work of Shakespeare's career was
Who was the architect of the church seen above? a. Bramoni b. Borromini c. Bernini d. Balboa
Which two transformations are applied to pentagon ABCDE to create A’B’C’D’E’?
two charged objects are a certain distance apart. what happens to the force between them if the distance is made a third of what it was?​
1.A student looked up the naturally occurring isotopes of bromine and found the following information:50.54% of the naturally occurring isotopes of bromine have
what's often required of an online pharmacist technician​
What will Jason need to assemble a microcomputer and connect it to memory chips
A satellite orbits the Earth at constant speed. Is this an unbalanced or balanced force?