ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

plzzzz help ASAP !!!!​
Simplify... (xy^3)^2​
9) Given the function: f(x) = 3x - 7, find f(-2). A) -13 B) -1 C) 13 D) 3​
explain why Caesar shouldn't die give examples from the text​
HELP ILL GIVE BRAINLIEST I NEED IT ASAP I NEED THESE 2 QUESTIONS
Rose i miss you so much. I've been thinking bout you everyday
Can someone please help me please anybody ..
What form did the Bill of Rights take when it bécame law
Ano - ano kaya ang maaring pagbabago sa katangiang pisikal at antas ng pag - iisip at moralidad nito sa teorya ng ebolusyon, ang tao ay dumaan sa mahabaat masal
What’s A Definition For Binge Drinking ?